Wpływ pandemii na handel i gastronomię

0
982
gastronomia
pexels.com

Już rok mija od momentu, w którym w naszym kraju zawitał wirus COVID-19. Od tamtej pory wiele aspektów naszego życia zostało sparaliżowanych. Od roku mnóstwo osób nie możemy doczekać się powrotu do normalności. Jak długo przyjdzie nam czekać?

Pandemia a powrót do normalności

Według wszelkich prognoz nasz powrót do normalności nie okazuje się być kwestią czasu. Wielu sceptyków uważa, że w tym lub podobnym systemie będziemy musieli żyć jeszcze przez co najmniej rok. Nie podoba się to wielu ludziom. Przedsiębiorcy, właściciele pensjonatów i hoteli oraz właściciele lokali związanych z gastronomią – to tylko niektóre osoby, które na własnej skórze odczuwają skutki panującego na świecie kryzysu. Każdy zadaje sobie wiele pytań. Kiedy to się skończy? Co z nami będzie? Jak pominąć obostrzenia? Mnóstwo osób zaczyna cierpieć na zaburzenia psychiczne takie, jak depresja i nerwica lękowa. Niektórzy „doszli” do tego poziomu, że boją się wyjść z domu. To nie jest coś, co można zlekceważyć. Prawda jest taka, że po bardzo długim czasie potrzebujemy oddechu, ale gdzieś w nas jest ten strach, że może być gorzej.

Pandemia a turystyka i gastronomia

Te dwa sektory oberwały najbardziej. Zamykanie hoteli oraz restauracji sprawiło, że wiele osób musiało przenieść się na zdalną formę pracy. Niektórzy stracili pracę, bo właściciele nie byli w stanie ich opłacać. Brak dochodów generuje bardzo często upadek przedsiębiorstw, co również bardzo nagminnie się zdarza. Tarcze antykryzysowe nie rozwiązały wszystkich problemów. Nie każdy mógł zapłacić za prąd i gaz ani dokonać innych bardzo istotnych opłat. Sytuacja tych branż nie była i nie jest zbyt kolorowa.

Wpływ pandemii i obostrzeń na turystykę zdaje się być najbardziej widoczne w miastach, które z niej czerpią największe dochody. Coraz mniej osób zaczęło opuszczać z domy z obawy przed zakażeniem. Doprowadziło to do tego, ze i branża gastronomiczna, i turystyczna straciły ogromną ilość dochodów. Wielu przedsiębiorców uważa, że większość obostrzeń nie ma żadnego sensu, gdyż bardzo mocno uderzają nie tylko w gospodarkę, ale i normalne funkcjonowanie człowieka.

Pandemia a sektor handlu

Covid-19 wywrócił nasze życie do góry nogami. Widać to na przykład po tym, w jaki sposób niektóre osoby robią zakupy. Na całe szczęście nie musimy już stać w kolejkach przed sklepem i godzinę czekać na swoją kolej.

Kryzys związany z sytuacją pandemiczną sprawił, że nasze dochody diametralnie się zmniejszyły. Przez wiele miesięcy nie mogliśmy sobie pozwolić na duże zakupy, które sprawiłyby nam przyjemność. Do tego bardzo długo zamknięte były centra handlowe. To wszystko sprawiło, że sektor handlu bardzo ucierpiał. Dotyczy to szczególnie sekcji mody, elektroniki lub gastronomii. Nie wolno zapomnieć również o niestabilnej sytuacji gospodarczej, która sprawia, że wszystkie aspekty wydają się być bardziej rozbudowane.

koronawirus
pexels.com

My sami wolimy robić zakupy raz w tygodniu, gdyż to zdaje się być bezpieczniejsze niż codzienne bieganie do sklepu. Coraz mniej osób wybiera zakupy stacjonarne, część z nas zamawia je bezpośrednio do domu.

Pandemia a funkcjonowanie człowieka

Mówiąc o pandemii, nie możemy zapomnieć o tym, jak wpłynęła ona na zwykłego Kowalskiego i jego rodzinę. Dzieci są pozamykane w domach, mają ograniczony kontakt z rówieśnikami. To doprowadza do poczucia izolacji, pojawienia się myśli samobójczych i rozwinięcia się zaburzeń psychicznych. Małe dzieci nie uczą się o tym, jak funkcjonować w społeczeństwie, nie wiedzą, jak zachować się wśród swoich rówieśników. Każdy z nas potrzebuje kontaktów z innymi. Nie chodzi jednak tylko o domowników. Inni ludzie, zwłaszcza przyjaciele, też są dla nas ważni.

Dorośli również mają dość takiego stanu rzeczy, bo są bardzo zmęczeni. Praca zdalna również nie odpowiada każdemu. Mimo tego, że niemalże ciągle siedzimy w domu, zwiększyła się ilość naszych obowiązków. Jakość życia się, niestety, nie poprawiła. A szkoda.

maska

Nikt z nas nie wyobrażał sobie, że ten kryzys i „dwutygodniowe zmiany” będą trwały cały okrągły rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here