Rodzaje dostaw w AliExpress

0
1176
zapłata
pexels.com

AliExpress oferuje bardzo różne sposoby dostawy przesyłek. Niektóre z nich zależą od tego, na co zdecyduje się sprzedawca. Czy chcesz je bliżej poznać?

Dostawy przesyłek

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje. Należą do nich przesyłki rejestrowane i te, które rejestrowane nie są. Co to w praktyce oznacza? Pierwsze możemy śledzić, przy drugich trop urywa się w kraju docelowym i nie wiemy, kiedy dokładnie się ich możemy spodziewać. W jednej i drugiej grupie mamy różnego rodzaju propozycje. Do najbardziej znanych i charakterystycznych należą:

  • AliExpress Standard Shipping,
  • AliExpress Saver Shipping,
  • Cainiao Supereconomy Global.

Bliżej przyjrzymy się im (i również innym) w dalszej części artykułu. Najpierw warto dowiedzieć się o tym co różni przesyłki rejestrowane od pozostałych. Wyróżniamy również przesyłki kurierskie. Pamiętajcie, by zawsze pilnować czasu ochrony, dzięki czemu będziecie wiedzieć, czy możecie złożyć spór.

Przesyłka rejestrowana vs przesyłka nierejestrowana vs przesyłka kurierska

Czym właściwie one różnią się od siebie? Zwykle przesyłki rejestrowane możemy śledzić. Ponadto pełnią one rolę podobną do listu poleconego, więc odbiór zawsze musimy pokwitować podpisem. Idą one dużo krócej niż przesyłki nierejestrowane, więc lepiej wybierać ten sposób dostawy, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Zwykle to nie jest problematyczne, bo koszt dostawy zwykle mieści się w kilku złotych. Pisaliśmy o tym w artykule o AliExpress.

Przesyłki nierejestrowane mają to do siebie, że nie możemy ich śledzić od początku do końca. Po opuszczeniu kraju wysyłki ślad zwykle się urywa. Jeżeli sprawdzamy numer trakingowy przesyłki, zwykle pokazuje nam on kraj, w którym może znajdować się dany produkt. W przypadku, gdy jest już w Polsce widnieje komunikat, że rzecz znajduje się w kraju docelowym. W którym dokładnie miejscu? Nie wiemy. Najważniejsze, by nie brać owych słów na poważnie, bo może to być tylko symulacja.

kurier
pexels.com

Przesyłka kurierska jest najdroższą opcją. Czasem za nią trzeba zapłacić kilkaset złotych. Jedynym plusem, jaki z tego wynika jest fakt, że otrzymamy ją do rąk własnych po maksymalnie kilku dniach.

Przesyłki rejestrowane

To te, które możemy śledzić od drzwi do drzwi. Nie należą do najdroższych, czasem można złapać okazję i nie zapłacić nic. Jak poznać, że przesyłka jest rejestrowana? Numer trackingowy musi zaczynać się od literki R, po której uwzględniono kolejną literę. Następnie w ciągu zaś jest 9 liczb.

Możliwe jest, że na końcu numeru przesyłki pojawią się dodatkowe literki. Oznacza to, że nasza paczka została w tym miejscu przepakowana i przekazana dalej. Takie działanie sprawia, że nie jesteśmy narażeni na dodatkowe opłaty związane z cłem. Jeżeli więc nagle numer trackingowy się Wam zmienia, to nie jest to nic złego. Na przykład: jeżeli do numeru przesyłki dojdzie SE, to wiedzcie, że do Waszych rąk przyjdzie bezpośrednio ze Szwecji.

Kolejnym przykładem, który można uznać za rejestrowany jest AliExpress Standard Shipping, który rozpoczyna się numerem 045. Przesyłkę z powodzeniem można śledzić – zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami.

Przesyłki nierejestrowane

dostawa
pixabay.com

W tym przypadku mamy dużo większy wybór. Pewnie zauważyliście przy zamówieniu, że jest kilka opcji. Jedną z nich jest „seller’s shipping method”. Co to tak właściwie oznacza? Sprzedawca sam wybiera i proponuje metodę wysyłki. Tych jest kilka rodzajów i nie mamy możliwości ich śledzenia. To, jaki przewoźnik się tym zajmuje i z jakiego miejsca „wychodzi” przesyłka zależy od tego, co jest na początku numeru trackingowego. Niektóre z nich muszą być dużo dłużej przetwarzane w pewnych miejscach niż inne, dlatego czas zwykle się wydłuża. Problemem przesyłek nierejestrowanych jest to, że nie mamy pojęcia, gdzie one się w danej chwili znajdują. Możemy mieć w komunikacie na stronach śledzenia „destination country”, a tak naprawdę produkt znajduje się w tranzycie w zupełnie innym kraju. Na to trzeba wziąć poprawkę i pilnować czasu ochrony.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here