Czy retro jest modne?

0
964
retro
pexels.com

Retro i Vintige to klasyka. To synonim piękna i elegancji. Czy ów styl nadal jest modne? Czy bycie retro nie jest pase? Postaramy się udowodnić, że nic takiego nie miało miejsca. Odpowiedź na pytanie czy retro jest modne brzmi tak.

Czym jest retro

Wikipedia mówi nam, retro to „termin używany do określania elementów współczesnej kultury, które pochodzą od lub są świadomą imitacją trendów w modzie, światopoglądzie, zachowaniu typowych dla niedalekiej przeszłości, a które były lub są uznawane za niemodne”. Czy końcówka definicji jest prawdziwa? Czy możemy stwierdzić, że niektóre aspekty mody i kultury przestały obowiązywać? Odpowiedź brzmi nie. Retro to ponadczasowa klasyka. Pokazują to chociażby Francuzki, które dumnie noszą eleganckie ubrania i dodatki, które nawiązują do dawnych epok i lat. Widać to w pokazach mody, gdzie co roku projektanci lansują nowe-stare wzory. Zauważamy retro również na ulicach. Ubieramy się w rzeczy, które były modne wiele lat temu, na przykład ponadczasowe sukienki koktajlowe, które nawiązują do lat 50 lub skórzane kurtki, które były modne 30 lat temu.

Retro to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

Tak, retro z definicji oznacza przeszłość. Jednak, jeśli bliżej przyjrzymy się modzie oraz temu, co dzieje się na świecie, to możemy uznać, że ów styl jest ponadczasowy i nie należy go zamykać w pewnych ramach. Kiedyś to pojęcie odwoływało się tylko do francuskiej mody z lat 70, co jest o tyle ciekawe, że z biegiem lat rozszerzyło ono swój zasięg. I chwała Bogu, gdyż i my możemy się cieszyć tym stylem, wybierać z niego to, co najlepsze.

Kultura retro dotyczy wielu aspektów życia. Mamy muzykę retro, elektronikę retro czy też modę retro. To bardzo uniwersalne pojęcie, które możemy odnieść do ogromnej ilości dziedzin. Wszystko czyni ją o wiele ciekawszą niż na początku się wydawało. „Retro” dotyczy także poglądów konserwatywnych. O tym ostatnim nie będziemy jednak mówić. Skupimy się na mniej politycznych rzeczach.

vintage
pixabay.com

Moda retro

Retro zatacza koło. Teraz nosimy to, co kiedyś było modne i na wiele lat wypadło z łask. To właśnie istota bycia vintige. Stajemy się modni i pożądani, bo nosimy coś, co kiedyś było uznane za piękne. Nosimy coś, co można z całą pewnością nazwać klasyką. Kwintesencją retro jest moda z lat 50. XX wieku. Ten okres kojarzy nam się najbardziej z Marylin Monroe, Judy Garland czy Elvisem Presleyem. Lata 50 to czas, w którym gospodynie ubierały się w bardzo klasyczne sukienki z fartuszkiem. Jednocześnie na ekranach można było obserwować piękne i sensualne aktorki, które ubiorem podkreślały swoją figurę, co czyniły w sposób niesamowicie elegancki. Dlatego też mówiąc retro, myślimy o złotej erze kina.

Jednakże vintige to nie tylko ten okres. Dzisiaj na ulicach możemy zobaczyć ubrania inspirowane kulturą hippisów lub grunge. Widzimy też zafascynowanie kulturą lat 20 i 30. Możliwości są nieograniczone. Dlatego też bycie retro nigdy nie wyjdzie z mody.

Retro muzyka

Kilkadziesiąt lat temu (szalone lata 80) wyrażenie retro muzyka odnosiło się do nowego gatunku muzyki dance. To była nowa fala, której „rodzicami” byli punk rock i psychodelic trance. W tymże czasie muzyka elektroniczna zaczęła szturmem zdobywać listy przebojów, co również miało wpływ muzyki retro. Prawda jest taka, że pogląd na to, co należy do tego rodzaju, jest bardzo rozległy i podlega dyskusji.  W tej chwili uznaje się, że muzyka retro „zaczęła się” od The Beatles, którzy wylansowali utwór „Rain”, a kończy na 1997, w którym stan Kalifornia oficjalnie zakazał spożywania LSD. Wśród muzyków, których muzyka uznawana była za retro możemy znależć: Jima Morrisona z The Doors, Janis Joplin oraz Pink Floyd.

Samochody retro

stare czasy
pixabay.com

 

Nie możemy zapominać o słynnym Cadillacu, który jest symbolem stylu retro. Kojarzycie tę piosenkę z musicalu Dream Girls? Jimmy (bohater) śpiewa w niej o tym, że ma Cadillaca i jest gwiazdą, kimś bardzo szczególnym. Można uznać, że prawda. W końcu nie każdy jeździ modelem z roku 1962. Innym ciekawym modelem jest Ford Mustang, o którym również bardzo dużo słyszeliśmy. Do samochodów retro możemy zaliczyć też Chevrolet oraz Retro Mini.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here