Picie wody jest niezbędne do życia. Codziennie się nawadniamy jakimiś napojami, bo bez nich byśmy nie przeżyli. Wiadomo, że podaż wody jest istotny. Powinno się pić określoną jej ilość, inaczej się odwodnimy. Przyjrzyjmy się więc napojom, które nasi rodacy piją najczęściej.
Po co sięgamy najczęściej
Nie podlega żadnej dyskusji, że w nawodnieniu najbardziej pomagają woda oraz napoje izotoniczne. Pijemy ja codziennie (przynajmniej część z nas), ale okazuje się, że według przeprowadzonych badań nie są one na pierwszym miejscu. Najczęściej sięgamy po herbatę. Im starszy jest człowiek, tym więcej jej pije. Dodajmy do tego, że na rynku jest mnóstwo jej rodzajów (polecamy sprawdzić, które herbaty są najlepsze i najzdrowsze). Najbardziej istotne jest jednak, by we wszystkim zachować umiar. Mówi się, że nie powinno pić się więcej niż 4 szklanki czarnej herbaty (zawiera ona alkaloid o nazwie teina), bo można ją z łatwością… przedawkować. Nie zapomnijcie o tym, że dodawanie do niej dużej ilości cukru sprawia, że traci ona na wartości i lepiej unikać takiego połączenia.
Bardzo często pijemy też kawę. To ulubiony napój co dziesiątej osoby. Tutaj również mamy szeroki wybór. Już pomijając fakt dotyczący tego, jakiej jakości ona jest (najlepsze rodzaje kawy), spożywamy ją na różne sposoby. Część z nas pije czarną, inni dodają do niej kapkę mleka, jeszcze inni łączą ze słodkimi sosami i tworzą z niej frappe. Bardzp ważna też jest jakość wody, im gorsza ona jest, tym mniej pożądane walory smakowe wywołuje.
Najlepiej jest pić wodę. To najlepszy wybór, ale wciąż wydaje się być za mało popularny. Jeżeli nie przepadasz za jej smakiem, możesz do niej wkroić cytrynę lub inny owoc. Dzięki temu bardzo zyska w Twoich oczach.
Słodkie napoje
Nie należy ukrywać tego, że bardzo często sięgamy również po słodkie napoje. Do tej kategorii można zaliczyć soki owocowe oraz te gazowane (np. pepsi, sprite). Tutaj zdecydowanym liderem są napoje gazowane. Kolejne miejsce zajmują soki. Na podium plasują się również wody. To znaczy, że wolimy, kiedy napoje są słodkie. Woda nie ma smaku i nie każdy ją lubi. Niezbyt często sięgamy też po energetyki, herbaty mrożone i izotoniki. Ostatnie z nich nie cieszą się popularnością pomimo, że warto z nich korzystać (mają właściwości, które nawadniają i przeciwdziałają odwodnieniu często lepiej niż sama woda).
Najczęściej wybierane słodkie napoje
Warto pamiętać, że te rodzaje napojów powinny być pite jak najrzadziej. Niszczą one szkliwo zębów i zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzyce (oczywiście to nie jest jedyny powód, bo do cukrzycy prowadzi bogata w tłuszcze i węglowodany dieta). Do tego ich nadmiar oraz nieprawidłowe odżywianie się (jedzenie zbyt dużej ilości kalorii) przyczynia się do pojawienia się nadwagi lub otyłości. Do tego nie można dopuścić.
Jakie słodkie napoje najczęściej wybierają Polacy? Oto one:
- Coca Cola – kupuje go co 7 osoba, to jeden z tych napojów, od których łatwo się uzależnić. To najczęściej wybierane gazowane picie.
- Żywiec Zdrój – kiedy zna się preferencje Polaków, woda na tak wysokim miejscu może okazać się zaskoczeniem. Udział wartości sprzedaży: 8,1%. Oprócz niej wybieramy też Muszyniankę lub Cisowiankę.
- Pepsi – ich udział wartości w sprzedaży wynosi 7,2 procenta. Czy to oznacza, że Pepsi co, przegrywając z innymi producentami osiągnął porażkę? Najczęściej kupujemy butelki 2,5-litrowe oraz litrowe.
- Tymbark – to te napoje, które mają fajne napisy na zawleczkach. Ich wartość sprzedaży wynosi 4,8 procenta. Okazuje się, że Polacy najczęściej sięgają po wersje jednolitrowe lub dwulitrowe.
- Nestea – jest to lider herbat mrożonych, znajdują się w nim bardzo duże ilości cukrów. Popularności przysparza jej fakt, że produkowana jest przez firmę związaną z Coca Cola. Generuje ona większość sprzedaży w branży herbat mrożonych.