Czy eBay jest prosty w użyciu?

0
1274
zakupy
pexels.com

Każdy z nas słyszał o eBay, ale nie wszyscy wiedzą o co chodzi. Okazuje się, że platforma ta pozwala nie tylko na kupowanie produktów, ale i na ich sprzedaż. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Co to jest eBay

Jest to rynek online, w którym można kupować i sprzedawać dobra. Handlujesz tym, co chcesz. Wystawiasz przedmiot na aukcji lub go licytujesz. Istnieje też opcja „kup teraz”. Przypomina to wam coś? W tym przypadku eBay działa bardzo podobnie do naszego rodzimego Allegro.

Platforma ta oferuje dwa rodzaje aukcji:

  • z ustaloną ceną – tutaj zadziała opcja „kup teraz”. Przycisk ten klikasz, gdy zgadzasz się na cenę ustaloną przez sprzedającego. Dokonujesz płatności i całej reszty, i produkt jest prawie Twój. Musisz tylko na niego poczekać.
  • z licytacją – sprzedający wskazuje pierwotną cenę, zaś kupujący przebijają swoje oferty. Wygrywa ten, kto na sam koniec podał najwyższą kwotę.

Jak kupować w eBay

Kupowanie w eBay jest niesamowicie proste. Musisz zacząć od zarejestrowania się na platformie. Nie musisz za nią płacić, zaś twórcy i użytkownicy uznają ją za bardzo bezpieczną. Koniecznie przeczytaj dokumenty i artykuły, które znajdziesz na stronie eBay na temat korzystania z witryny. Musisz zaakceptować umowę użytkownika. Następnie dodaj adres i wszystkie potrzebne dane osobowe. Gdy już to zrobisz, możesz zacząć szukać wybranych przez siebie przedmiotów. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  1. Przeglądanie ofert klientów.
  2. Odwiedzanie kategorii.
  3. Wpisanie konkretnej nazwy w wyszukiwarkę.

Jeśli wybrałaś przedmiot, możesz zdecydować czy wolisz go zalicytować, czy kupić od razu. W przypadku, gdy chcesz mieć rzecz od razu, nie wybieraj opcji z licytacją. Będziesz musiała dłużej czekać. Istnieje tez ryzyko, że ktoś przebije Twoją ofertę. Powinnaś też znać ceny w konkurencyjnych miejscach, by sprawdzić, czy kupno danego produktu Ci się opłaci.

zakupy online
pixabay.com

Kolejnym krokiem jest wybór formy płatności. Najczęściej korzysta się z PayPal lub Przelewów 24. Nie ma również problemów z płatnością za pobraniem. Możliwe jest opłacanie dóbr za pomocą kart kredytowych. Płatności online są dużo lepsze niż te, które określamy jako offline. Nie wysyłaj gotówki, bo to niebezpieczne. Nie przejdą również przekazy z Western Union i podobnych stron.

Jak sprzedawać na  eBay

Platforma eBay pozwala również na sprzedaż produktów. Możesz wcielić się w rolę osoby, która chce zaoferować dany przedmiot i poddać go licytacji. Efekty mogą Cię czasem bardzo zaskoczyć.

Jak rozpocząć przygodę ze sprzedażą produktów? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Wybierz przedmiot, który chcesz sprzedać lub zlicytować. Sprawdź czy działa i w jakim jest stanie. Jeżeli wszystko jest ok, możesz przejść dalej.
  2. Zarejestruj się na portalu. Proces ten jest bezpieczny i darmowy.
  3. Wybierz typ konta i podaj potrzebne informacje (imię, nazwisko, hasło, login i inne).
  4. W nagłówku każdej strony jest opcja „Sprzedaj” – kliknij w nią. Wyskoczy Ci formularz sprzedaży. Powinnaś go wypełnić.
  5. Utwórz ofertę. Opisz w niej towar i dodaj dobrej jakości zdjęcia. Nie staraj się, by wyglądały idealnie, bo klient może być rozczarowany, że coś wyglądało lub działało inaczej niż opisane to zostało w ofercie.
  6. Potwierdź wszystkie informacje oraz podsumowanie.
  7. Wybierz walutę rozliczeniową. Tutaj będziesz musiała skonfigurować automatyczne płatności. Dzięki temu możliwe będzie regulowanie wszystkich opłat.
  8. Zweryfikuj swoje dane.

Dlaczego eBay jest mało popularny w Polsce

Warto dodać słowo „jeszcze”. W naszym kraju prym wiedzie Allegro i AliExpress, tuż za nimi plasuje się Amazon. To z tych portali korzystamy najczęściej i wolimy dokonywać tamże zakupów.

Kolejnym powodem jest ograniczona reklama. W przypadku wyżej wymienionych platform oferty widzimy niemalże wszędzie, co sprawia, że po którymś razie zaczynamy być bardziej zainteresowani.

licytacje
pixabay.com

Na eBay jest również bardzo mało polskich aukcji. Częściej wystawiają ludzie mieszkający w innych krajach, na przykład w USA lub Wielkiej Brytanii. Te propozycje są często dużo droższe niż z naszego rodzimego Allegro.

Boimy się też, że zostaniemy oszukani. Takie przypadki, niestety, zdarzają się w przypadku wielu portali aukcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here