Z których platform streamingowych korzystamy najczęściej

0
1115
streaming
pexels.com

Uwielbiamy platformy streamingowe. Bardzo często oglądamy na nich filmy lub seriale. Godziny spędzamy na Netflixie lub HBO GO. Poznajcie więc wszystkie portale tego rodzaju. Czy istnieje coś jeszcze?

Najbardziej popularne platformy streamingowe

Trzeba to powiedzieć. W naszym kraju rządzi Netflix. To z tej platformy streamingowej korzystamy najczęściej. Co prawda, popularność zdobywają też inne serwisy, ale ten jest cały czas numerem jeden. Pozostałe gonią go z wielkim powodzeniem i sceptycy wróżą, że w ciągu roku lub dwóch Netflix straci swoją pozycję lub bardzo mocno ona ucierpi. W ciągu ostatniego półrocza stracił 7% użytkowników, którzy podzielili się między HBO, Disney +, Hulu i Amazon Prime.

W ciągu ostatniego roku zarobki platform streamingowych co najmniej się podwoiły. Temu pomogła pandemia. Zamknięcie nas w domach sprawiło, że zaczęliśmy szukać czegoś, co zastąpi nam telewizję. Nie każdy lubi ją oglądać, ale wielu z nas uwielbia filmy i seriale.

Co najczęściej oglądamy w naszym kraju.

Bardzo często oglądamy filmy. Młodzi „rzucają” się na zagraniczne produkcje. Głównie poruszają się w klimatach horroru, sci-fi i thrillerów. Starsze pokolenie bardziej skłonne jest do oglądania naszych rodzimych produkcji. Wybieramy również seriale. Przez długi czas ogromną popularnością cieszył się ten, w którym mogliśmy zauważyć polskie akcenty. Część pewnie domyśla się, że chodzi o „Wiedźmina”. W czasie premiery i długo po niej utrzymywał się w topce Netflixa. Na popularności nie tracą też klasyczne seriale, jak „Breaking Bad”. Oglądając HBO GO śledziliśmy losy June (Offred) z „Opowieści Podręcznej”.

Najpopularniejsze platformy streamingowe w Polsce

W naszym kraju prym wiedzie Netflix. Od lat jest to niezmienne. Wybieramy tę platformę ze względu na to, że dzięki niej możemy oglądać wiele produkcji. Na kolejnym miejscu znajduje się VOD. Tutaj większość pozycji jest całkowicie darmowa, ale trzeba oglądać ogromną ilość reklam. Tuż za nim uplasował się polski projekt, który znamy pod nazwą player, gdzie oglądać możemy produkcje serwisu TVN.

platforma streamingowa
pexels.com

Ranking prezentuje się więc w sposób następujący:

 1. Netflix (15,73 proc. zasięgu),
 2. VOD (12 proc. zasięgu),
 3. CDA PREMIUM (9,51 proc. zasięgu),
 4. VOD TVP (9,21 proc. zasięgu),
 5. Player.pl (7,93 proc. zasięgu),
 6. wp.tv (7,66 proc. zasięgu)
 7. HBO GO (5,21 proc. zasięgu),
 8. Ipla (3,87 proc. zasięgu),
 9. Amazon Prime Video (1,66 proc. zasięgu),
 10. chilli. com (1,64 proc. zasięgu).

Wielu użytkowników korzysta też z Disney +, ale do niego wymagana jest aplikacja lub wtyczka typu surfsharks, która oferuje usługi związane z VPN. Dzięki niej można oglądać seriale i filmy (oraz korzystać z aplikacji) niedostępne w naszym kraju.

Najczęściej oglądane platformy streamingowe za granicą

Poza granicami naszego kraju sytuacja bardzo się różni. Co prawda, największym hegemonem, który od lat rządzi tą stroną internetu jest Netflix, ale pozostałe miejsca zajmują serwisy, które w Polsce jeszcze nie działają. Należą do nich Hulu oraz Disney +. Mamy nadzieję, że niedługo dotrą one i do nas.

Można z całą pewnością stwierdzić, że popularność Netflixa spada z kwartału na kwartał. Jeszcze rok temu posiadał 32% wpływów na rynku streamingowym, teraz to jest „tylko” 25%. Amazon Prime ma ich o 5% mniej. Na kolejnych miejscach znalazły się takie platformy, jak: Hulu, HBO Max oraz Disney +. W rankingu uwzględniono również Amazon Prime Video.

Ciekawymi platformami są azjatyckie projekty, jak na przykład iQiy lub Tecent Video. Wydaje nam się, że to niesamowicie interesująca sprawa. Może kiedyś uda im się dotrzeć na rynek europejski. Produkcje azjatyckie uznaje się przecież przecież za jedne z najlepszych.

aplikacje
pexels.com

Światowy ranking platform streamingowych

Ranking najbardziej popularnych plaform streamingowych prezentuje się w sposób następujący:

 1. Netflix,
 2. iQiyi,
 3. Tecent Video,
 4. Youku
 5. Amazon Prime Video,
 6. Viu,
 7. Hulu,
 8. HBO Max,
 9. Alt Balaj,
 10. Eros Now,
 11. iFlix,
 12. HBO GO,
 13. Showtime,
 14. Disney +.

Ów ranking nijak się ma do sytuacji panującej w naszym kraju. Ba, niektóre serwisy nie dotarły nawet do Polski. Jednak, warto sprawdzić, jak wygląda rynek streamingowy na świecie i dowiedzieć się więcej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here