Rodzaje lampek i ich przeznaczenie

0
1170
światło
pexels.com

Światełko światłu nierówne. Oba są jednak bardzo potrzebne. Dzięki nim możemy oświetlić każde domowe pomieszczenie. Jakie są rodzaje lampek? Do czego używać większych? Jak wykorzystać te mniejszej?

Dobra lampa oświetli każdy kąt

Znalezienie odpowiedniego oświetlenia podczas aranżacji domu jest bardzo ważną kwestią. Dzięki niemu będziemy czuć się niesamowicie komfortowo w wielu sytuacjach. Duże światło pozwoli oświecić całe pomieszczenie, mniejsze zaś konkretne jego punkty. Każde z nich powinno być dostosowane do przeznaczenia. Inne lampki sprawdzą się w łazience, inne w przypadku sypialni, a jeszcze inne będą się nadawać do kuchni. W sklepach możemy znaleźć lampy wiszące, ścienne, stojące i podłogowe. Jeżeli się uprzemy, to znajdziemy też lampki LED, które przyczepia się do ściany. Pamiętaj, ze dobre oświetlenie zapewni dopiero mix rożnych lamp. Jedna to za mało.

Najpopularniejsze rodzaje lamp

Warto wiedzieć, że lampy stanowią nie tylko źródło światła, ale i ważny punkt wystroju wnętrza. Koniecznie trzeba wybrać taką, która i wyglądem, i mocą będzie pasowała do danego pomieszczenia. Idealnie jest, gdy można ją podwójnie włączać, czyli ma dwa przyciski. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Włączenie tylko jednego sprawia, że:

a) światło jest mniej jaskrawe,

b) nie zapalają się wszystkie lampki w żyrandolu.

W wielu pomieszczeniach łączy się kilka rodzajów lamp. Dobrym przykładem jest sypialnia i kuchnia. W pierwszej z nich mamy do czynienia z żyrandolem wiszącym pod sufitem oraz lampkami stojącymi przy łóżku. Często też oświetlamy sobie lustro w garderobie lub łazience.

Tak, jak widzisz, przeznaczenie poszczególnych lampek może być różne. Jedne oświetlają całe oświetlenie, inne pomagają nam na przykład w nakładani makijażu lub przygotowaniu posiłków.

lampa wisząca
pexels.com

Lampki nocne

Dobranie odpowiedniej pomoże nam w odpoczynku. Musi więc emitować odpowiedni rodzaj światła. Nie może być zbyt jaskrawa, gdyż takie coś sprawia, że czujemy się gorzej. To nie pomaga nam w wypoczynku. Światło powinno być spokojne. Polecane jest głównie te czerwone lub pomarańczowe, dzięki któremu się wyciszysz i będziesz w stanie dobrze odpocząć. Zapomnij wtedy o świetle niebieskim, ono nadaje się bardziej do pracy lub rozrywki.

Lampy wiszące

Do tej kategorii zaliczamy lampy sufitowe i żyrandole. Dzięki nim jesteśmy w stanie oświetlić cały nasz pokój i inne pomieszczenia.  Ten rodzaj lamp jest bardzo pomocny w przygotowywaniu ciast lub sprzątaniu. Zazwyczaj umieszczamy ją na środku pokoju, gdyż uznajemy, że jest to optymalne miejsce. Można jednak to zmienić i zamontować żyrandol bliżej okna. Wtedy również spełni swoją rolę. Często lampę wiesza się nad stołem jadalnianym lub nad stolikiem. Wszystko zależy od układu pomieszczenia i własnej koncepcji.

Kinkiety

Ten rodzaj oświetlenia ma bardzo szczególne zadanie. Powinien zwracać uwagę na detale i elementy. Dlatego też umieszczamy je niedaleko luster i obrazów. Kinkiety sprawdzą się także w… powiększaniu wnętrza. Oczywiście, chodzi nam o te optyczne. W przypadku małych pomieszczeń są bardziej praktyczne niż te podłogowe, stołowe lub stojące.

Lampy stojące

Przejdźmy więc płynnie do kolejnej kategorii. Lampy stojące to bardzo ciekawy rodzaj oświetlenia. Dzięki nim możemy rozjaśnić miejsce, z którego w danym momencie czytamt. Lampa podłogowa idealnie sprawdzi się w salonie lub innym pokoju, w którym chcemy czytać książki bez włączania głównego światła. Warto wspomnieć, że nadają wnętrzu bardzo ciekawego charakteru. Jeśli masz na nie miejsce, to nie bój się jej i kup.

lampy
pixabay.com

Lampy biurkowe

Kojarzą się nam one z odrabianiem lekcji lub wypełnianiem dokumentów. Korzystamy z nich, gdy chcemy wieczorem się za coś ważnego zadbać. Pozwalają one na uzyskanie dyskretnego światła, dzięki któremu nie popsujemy sobie wzroku. Dlatego też trzeba zadbać o to, by miało ono odpowiednią barwę. Nie może być też w żadnym stopniu skrajne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here