Klasyczne romantyczne książki

0
943
stara książka
pexels.com

Miłość to jeden z ciekawych tematów na książkę. Najlepiej, jeśli wokół niej jest mnóstwo intryg i różnych działań. Lubimy czytać o tym, jak ją przeżywano kilkaset lat temu i jak wygląda ona teraz.

Klasyczne książki romantyczne

W dobie 50 Twarzy Greya, Zmierzchu i podobnych pozycji warto sięgnąć po coś zupełnie innego. Nie każdy zna klasyki książkowe, które czytaliśmy my i nasi przodkowie. Mnóstwo osób zaczytywało się w historię Anny Kareniny. Wielu z nas śledziło perypetie Scarlett O’Hary i Rhetta Butlera. Z wypiekami na twarzy otwieraliśmy książki, by poznać dalsze losy Kate i Heatcliffa.

Duma i Uprzedzenie

Ciężko wybrać najbardziej reprezentatywną książkę Jane Austen. Wybór padł na Dumę i Uprzedzenie. O czym ona jest? Cofnijmy się do XIX wiecznej Anglii. Mieszka tam państwo Bennet. Są szlachcicami, lecz ich majątek jest bardzo niewielki. Mają oni pięć dorosłych córek. W końcu przychodzi czas, by wydać je za mąż. Nie jest to jednak proste. Duma i Uprzedzenie opowiada o miłości, która… przyszła bardzo późno. Jeśli nie wiecie, o czym mowa, to może nazwisko „Pan Darcy” pomoże? Oglądaliście film z Keirą Knightley i Matthew Macfadyenem?

Przeminęło z wiatrem

Książka Margaret Mitchell do dzisiaj robi furorę wśród czytelników. Mnóstwo osób czyta o pięknej Scarlett i śledzi jej przygody. Popularności przysparza jej film z 1939 roku, który regularnie możemy oglądać w TV. Jak w skrócie opisać Przeminęło z wiatrem? Wystarczy powiedzieć: wojna secesyjna, gdyż ona jest tłem tego utworu. Scarlett O’Hara z zadufanej w sobie „trzpiotki” stała się waleczną panią Tary, którą podniosła ją z upadku. Możemy też śledzić jej małżeństwa, w tym to najsłynniejsze z Rhettem Buttlerem.

księga
pexels.com

„Boga biorę na świadka, Boga biorę na świadka, że Jankesi nie pokonają mnie nigdy. Przetrwam to wszystko, a jak wojna się skończy, nigdy w życiu nie będę więcej głodna. Ani ja, ani nikt z moich bliskich. Choćbym miała kraść i zabijać, Bóg mi świadkiem, że nigdy więcej głodna nie będę”.

Anna Karenina

Na pewno wielu z nas słyszało chociażby tytuł. Nie każdy jednak wie, o czym Lew Tołstoj pisał w Annie Kareninie. Jedyne, co się wszystkim kojarzy to język rosyjski. Jednak Anna Karenina to klasyka literatury światowej i doczekała się kilku ekranizacji. Składa się z 3 tomów, a każdy z nich z 8 części. Opowiada ona historię trzech szlacheckich rodzin. Anna Karenina jest siostrą księcia Obłońskiego, żoną o wiele lat starszego od niej Aleksandra oraz matką ośmioletniego Sierioży. Nagle poznaje ona hrabiego Wrońskiego, który wywraca jej życie do góry nogami. Po ich spotkaniach nic już nie będzie takie samo. Anna Karenina to opowieść o zakazanym uczuciu, które zostało od początku potępione i skazane na zagładę.

Wichrowe Wzgórza

zamek
pexels.com

Powieść Emily Brontee jest niesamowicie wciągająca. Nawet Kate Bush w oparciu o nią napisała piosenkę, która jest niesamowicie trudna wokalnie. Wszystko zaczyna się, gdy pan na włościach, Earnshaw przyprowadza do majątku małego, zbłąkanego chłopca o cygańskim pochodzeniu. Heatcliff zaprzyjaźnia się z córką pana, która nosi imię Kathy. Ich przyjaźń zamienia się w uczucie pełne namiętności i całkowitego przywiązania do siebie. Niestety, przeszkodą dla nich są konwenanse, gdyż Kate jest z wyższego rodu i nie może poślubić Heatcliffa. Po tym wszystko zaczyna się sypać, a bohaterowie płacą za to życiem. Nie tylko umierają cieleśnie, ale i duchowo. Wichrowe wzgórza na pewno nie kończą się dobrze.

Ptaki ciernistych krzewów

Coleen McCullough nie spodziewała się, że jej powieść wywoła takie poruszenie. Pozwala nam śledzić losy Maggie, która jest jedyną dziewczynką wśród kilku braci. Przyjaźni się ona z Ralphem, który opiekuje się nią. Z roku na rok uczucie rośnie i nie da się już nim sterować. Niestety, Ralph jest księdzem, a Maggie wkrótce wychodzi za mąż. Wygląda na to, że los zdecydował za nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here