Kino, teatr czy opera – co wolimy?

0
876
kino
pexels.com

Dla każdego kultura znaczy co innego. Dla jednych jest to wyjście do teatru lub opery, dla innych serial na Netflixie z piwem w ręku. Od czego to zależy? Co najczęściej robimy, aby „zażyć” trochę kultury?

Znaczenie kultury dla życia człowieka

Kultura kształtuje ludzkość. Od zarania dziejów uczymy się czegoś nowego i coraz to nowe rzeczy wpływają na nasze postrzeganie świata. Kultura ma ogromny wpływ na życie człowieka. Nie ma jej jednoznacznej definicji. Większości ludzi kojarzy się ona z pewnymi formami sztuki. Jednak jej znaczenie jest o wiele głębsze. Według nauki nazwa kultura oznacza zupełnie coś innego. Tutaj chodzi bowiem o uprawę, która miała wspomóc rośliny. Z biegiem czasu pojęcie to uległo zmianie i postrzegamy je w zupełnie inny sposób.

Kultura jest dziełem człowieka i to nie podlega żadnej dyskusji. Każdy z nas ma swoje indywidualne i zróżnicowane potrzeby związane z kulturą, które chciałby wypełniać. To jedna z naszych podstawowych potrzeb psychologicznych, bo dzięki niej uczymy się obcować z ludźmi. Jedni mają wyższe potrzeby kulturalne, inni niższe. Wszystko to zalezy od człowieka i jego podejścia do sztuki. Dzięki kulturze możemy poczuć się częścią czegoś większego. Gdyby nie zależało nam na niej, izolowalibyśmy się i bylibyśmy odludkami. Należy się pokusić o stwierdzenie, że ma ona bardzo silny wpływ na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie. Zdarza się też, że kultura wspomaga tworzenie stereotypów.

Światowe rozrywki

premiera
pexels.com

Świat oferuje nam bardzo wiele. Dotyczy to również aspektów związanych z kulturą. Nie jesteśmy ograniczeni w wyborze. Możemy pójść do kina, opery lub teatru. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy udali się podziwiać wystawy muzealne. Niektórzy z nas wolą zażywać kultury w domu pod postacią oglądania seriali na Netflixie. To, co wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań, gdyż kulturę każdy inaczej odbiera. Nie musimy się też ograniczać w wyborze. Rozrywek jest mnóstwo i warto sprawdzić wiele z nich.

Okazuje się, że coraz więcej ludzi wybiera teatr. To najstarsza znana nam forma kultury. Wszakże funkcjonuje już od czasów starożytnych. Można pokusić się o stwierdzenie, że to jedna z jej najwyższych form. Tak samo jak opera, gdyż trzeba mieć bardzo wysublimowany zmysł, by ją zrozumieć i docenić. Na to wpływ ma na przykład nasze wychowanie i podejście bliskich to tychże form kultury.

Kino również w normalnych warunkach jest oblegane. Wszakże to idealne miejsce na randki lub spotkania. Uwielbiamy oglądać filmy w takich warunkach. Człowiek czuje się na nich zupełnie inaczej niż w domu przed telewizorem. Kino oferuje nam bardzo dużo. Dotyczy to nie tylko filmów. Daje również możliwość bycia z innymi.

Kino, teatr czy opera

Największym plusem kina jest to, że bilety są dość tanie. Można kupić je nawet w cenach, które stanowią 1/3 wartości biletów do opery lub teatru. Stać na nie więcej osób. Emocje i podejście związane z każdą z tych form kultury znacznie się od siebie różnią. Od lat jednak wybieramy głównie kino. Jesteśmy do niego bardziej przyzwyczajeni i uważamy, że nie zawsze potrzebujemy wyższych form kultury. Przyswajanie treści, które daje nam kino jest dużo prostsze.

Nie każdy jednak demonizuje teatr czy operę. Według statystyk z tego rodzaju rozrywek korzysta nawet do 30% Polaków, którzy uważają, że teatr i opera poszerzają nasze horyzonty. Większość ludzi jednak robi to bardzo rzadko lub wcale.

balet
pexels.com

Co zrobimy po zakończeniu pandemii

Obecna sytuacja sprawia, że możliwości korzystania z dóbr kultury zostały ograniczone do minimum. Niektóre, jak koncerty zostały nam odebrane. Co zrobimy więc, gdy pandemia się skończy? By to sprawdzić przeprowadzono badanie, którego wyniki przedstawiały się następująco:

  • wiele osób woli zostać w domu,
  • bardzo dużo ludzi zdecydowało się na koncert,
  • kolejne miejsce zajmują spektakle teatralne i wyjścia do kina,
  • wolimy wydarzenia kameralne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here