Jak urządzić jadalnię

0
864
stół
pexels.com

Kiedyś za jadalnię uznawało się miejsce, w którym zasiadano przy stole. Nie służyło ono do niczego innego. Teraz, kiedy czasy nie są już te same, znaczenie jadalni zostało zmienione. Ile głów, tyle pomysłów.

Znaczenie jadalni

Dzisiaj jadalnia ma wiele znaczeń. Można w tym przypadku jasno powiedzieć, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Kiedyś stanowiła ona oddzielne pomieszczenie, w którym główną rolę grał stół i krzesła. Dzisiaj funkcję jadalni pełni salon lub kuchnia. Wszystko zależy, gdzie umieścimy to miejsce, w którym będziemy spożywać posiłki. Jak więc urządzić jadalnię, by bardzo dobrze spełniała nasze warunki i czyniła zadość naszym najważniejszym potrzebom?

Trzeba na sam początek zwrócić uwagę na nasze możliwości oraz na to, jakie warunki panują w naszym domu. Musimy też przewidzieć nasze potrzeby i koszt, jaki będziemy musieli ponieść. Często zdarza się, że źle wymierzyliśmy siły na zamiary.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu jadalni

Najważniejsze, by jadalnia spełniała swoje funkcje, czyli była miejscem, w którym spożywa się posiłki. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na bardzo ważny fakt. Musimy zdecydować się jak często i ilu gości będziemy przyjmować. Ważna jest również ilość członków rodziny (minimalna liczba krzeseł).

Musimy również zastanowić się nad tym, czy stół w jadalni będzie również miejscem do pracy. Dużo zależy od tego, czy w domu są małe dzieci. Do nich powinniśmy dostosować odpowiednie krzesełka.

stół
pexels.com

Zwróć też uwagę na wielkość pomieszczenia. Zdecyduj czy wolisz umieścić stół w salonie, czy w kuchni. Często bywa tak, że jedno z nich jest zbyt małe i nie masz zbyt dużego wyboru przy aranżowaniu jadalni. Nie każdy ma ten komfort, że może zaaranżować jadalnię w oddzielnym pokoju. Sala jadalna jest jednak czymś niesamowicie luksusowym. Dlatego też trzeba kombinować z tym, co się już ma. Na całe szczęście stół z krzesłami w oddzielnym pomieszczeniu już powoli odchodzi do lamusa.

Jak wygląda sala jadalniana

Jadalnia zazwyczaj kojarzy nam się z następującym widokiem: w centrum pomieszczenia znajduje się masywny stół, który wykonany został z drewna. Pokój jest dość duży, bo trzeba często pokonać drogę od wejścia do naszego miejsca. Wszystko to jest zaaranżowane w sposób luksusowy, bo nad stołem wisi piękny żyrandol w starym stylu. Taka sala jadalniana jest już rzadkością. Decydują się na nią osoby, które mają możliwości oraz wystarczającą ilość pokoi. Sala jadalniana to marzenie kogoś, kto uwielbia wystawne kolacje i gości w swoim domu. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić. Przeszkodą są zazwyczaj warunki, które panują w domu lub w mieszkaniu.

Jadalnia w salonie

Jadalnia w salonie to najbardziej popularny pomysł. Ludzie uwielbiają łączyć te dwa domowe aspekty. Stół jadalniany może pełnić kilka funkcji. Być miejscem do posiłków, rozmów, pracy i lekcji. Jeżeli jest duży, można również na nim grać w gry planszowe, które często zacieśniają więzi rodzinne.

Jadalnia w salonie jest dla osób, które uwielbiają przyjmować gościu i czuć się w towarzystwie wyjątkowo. Zaoszczędzimy sobie widoku stosu brudnych naczyń. Uciekniemy też od chaosu i hałasu panującego w kuchni. Jednym minusem jest to, że będziemy musieli tam ciągle nosić naczynia.

Jadalnia w kuchni

To bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin, które uwielbiają spędzać ze sobą dużo czasu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możecie nie tylko jeść wspólnie, ale i razem gotować. Poza tym miejsce to może służyć także do pracy lub odrabiania prac domowych. Jadalnia w kuchni daje nam ten komfort, że możemy w niej pobyć ze swoimi domownikami i z nimi porozmawiać.

stół jadalniany
pexels.com

Kolejnym plusem jest to, że mamy mniej do sprzątania. Dzieje się tak przez to, że i kuchnię, i jadalnię możemy ogarnąć za jednym razem. Nie musimy też nosić naczyń z pomieszczenia do pomieszczenia.

Pamiętaj, że w tym przypadku, jeżeli przyjmujesz gości, będziesz musiała od razu myć naczynia. Niektórym osobom mogą brudne talerze i szklanki bardzo przeszkadzać. To rozwiązanie nie będzie działało wtedy, gdy masz za małą kuchnię. Stół jadalniany może sprawić, że miejsca będzie bardzo mało. To bywa niesamowicie niekomfortowe.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here