Jak dobrać stanik?

0
678
biustonosz
pexels.com

Piękna i wygodna bielizna to coś, co bardzo chcemy mieć. Niestety, nie każda z nas potrafi ją dobrać samodzielnie. Zwykle poleca się pójście do brafitterki. Nie w każdym miejscu możemy ją znaleźć.  Dlatego też warto poczytać o tym, jak dobrać stanik.

Dlaczego dobrze dobrany stanik jest ważny

Zadaniem stanika jest odciążanie kręgosłupa i podtrzymywanie biustu. Rozmiar stanika musi pasować od naszych wymiarów. Jeżeli go odpowiednio nie dobierzesz, to będziesz odczuwać skutki tego przez dłuższy czas. Biustonoszem możesz jednocześnie i poprawić, i zniszczyć wygląd swoich piersi. Dzięki niemu jesteś w stanie sprawić, że będą jędrne i kształtne. Niezbyt przemyślany wybór może doprowadzić do tego, że zaczniesz mieć problemy z kręgosłupem lub różnymi bólami.

Dobry biustonosz gwarantuje więc dobre samopoczucie i świetny humor. Zapewnia on całkowitą swobodę ruchu oraz pewność siebie. Dzięki niemu piersi nie będą skakać ani kołysać się przy każdym, nawet najmniejszym ruchu.

Jak poznać, że dobrze dobrałaś stanik

Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli coś jest nie tak chociaż w jednym z tych aspektów, wiedz, że Twój stanik jest źle dopasowany i powinnaś go jak najszybciej zmienić. Przyjrzyj się dokładnie temu czy:

 • stanik nie podnosi się do góry na plecach i jest na tym samym poziomie co przód,
 • ramiączka nie wbijają się w ramiona lub nie są nadmiernie rozciągnięte,
 • ramiączka unoszą piersi,
 • fiszbiny przylegają do klatki piersiowej,
 • w miseczkach mieszczą się całe piersi,
 • pas nie wbija się w ciało.
stanik
pexels.com

To oznaki, że rozmiar stanika, który wybrałaś jest idealny. Jeżeli masz wątpliwości, zapytaj osoby (na przykład siostry lub przyjaciółki), która się na tym dobrze zna. Pamiętaj, że dobranie odpowiedniego biustonosza wpływa na Twoje samopoczucie i życie codzienne. Warto to wszystko sprawdzić. Do dzieła zatem!

Na co zwrócić uwagę przy dobieraniu stanika

Zanim przejdziemy do tego tematu, powiemy Ci o co chodzi z rozmiarami stanika. Na tapetę weźmy jeden z najsłynniejszych: 90C. Co oznacza C? O czym mówi nam liczba 90? Literką oznaczamy rozmiar miseczki. Cyferka zaś odnosi się do obwodu pod biustem. Zapytacie co robić w przypadku, gdy obwód ten wynosi na przykład 84 lub 78 cm. To bardzo proste, należy wybrać taki rozmiar, który najbliższy jest danej liczbie. Tak więc, w przypadku 84 cm będzie to 85, a przy 78 cm najlepszym wyborem będzie stanik 75.

Pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Pierwszą z nich jest fakt, iż nie zawsze będziesz mogła nosić ten sam rozmiar. Na to wpływa chociażby retencja wody lub dzień cyklu mensturacyjnego. W pewnym momencie możesz mieć piersi nawet o rozmiar większy niż „normalnie”. Czasem mogą pasować Ci dwa różne rozmiary. Sporo zależy od producenta i od tego, jakie masz obwody.  Wybieraj takie biustonosze, w których będziesz się czuła najlepiej. Dużo szukaj i przymierzaj. Czasem może okazać się, że kupisz stanik, który nie pasuje zupełnie do rozmiaru, który nosisz.

Jak dobrze dobrać stanik

Przejdźmy więc do głównego tematu. Jak dobrze dobrać stanik? Okazuje się, że to bardzo prosta rzecz. Wystarczy tylko wiedzieć o tym, jak i gdzie się mierzyć. W tym przypadku pod uwagę wziąć musisz dwa strategiczne miejsca: biust oraz miejsce bezpośrednio pod nim. Zmierz ich obwody. Jak to zrobić? Przeczytaj nasze instrukcje, które wszystko wyjaśnią.

Mierzenie obwodu biustu

Mierzenie obowodu wygląda w sposób następujący:

 1. Załóż miękki stanik. Musi on podnosić biust.
 2. Zmierz się miarą krawiecką w najszerszym miejscu.
 3. Jeżeli masz jędrne piersi, możesz to zrobić na stojąco. W przypadku, gdy tak nie jest, pochyl się lekko do przodu.
 4. Zapisz wynik.
stanik
pexels.com

Mierzenie obwodu pod biustem

Jak to zrobić? Oto instrukcja:

 1. Nie zakładaj stanika.
 2. Lekko ściśnij taśmę krawiecką.
 3. Odczytaj i zapisz wynik.

Jak ustalić rozmiar stanika

Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy od pierwszej wartości odjąć drugą. Wyniki prezentują się więc tak:

 • do 13 cm – A,
 • 14-16 cm – B,
 • 16-18 cm – C,
 • 18-20 cm – D,
 • 20-22 cm – E,
 • 22-24 cm – F,
 • 24-26 cm – G.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here