Chciałybyśmy poczuć się seksowne i mieć figurę idealną. Pomóc może w tym gorset. Jednakże należy pamiętać o tym, że niesamowicie istotne jest odpowiednie dobranie go.
Gorset jako element garderoby
Przyjęło się (niesłusznie zresztą), że gorset niszczy wnętrzności i je dosłownie ściska. Nie jest to prawdą. Zdarza się, że osoby, które demonizują tę część garderoby swoje opinie opierają na obrazkach z internetu lub przykładzie osób, które same chciały zmniejszyć talię do minimum (vide Ioanna Spangenberg, ważąca 38 kg i nazywana dosłownie ludzką klepsydrą lub Ethel Granger, która do tej pory jest uznawana za posiadaczkę najmniejszej talii). Jeżeli więc patrzymy tylko na te przypadki, faktycznie możemy stwierdzić, że noszenie gorsetu jest złe i powinno się go zakazać. Na całe szczęście świat nie jest czarno-biały. Gorset może być fajną częścią garderoby. Nie warto go nosić przez cały dzień (wystarczą maksymalnie 3-4 godziny), ale idealnie sprawdzi się jako dodatek do sukienki lub spodni na różne wyjścia. Sztuką jest tylko odpowiednie dobranie go do swojej figury oraz wymiarów. Jak to zrobić? Czytajcie artykuł dalej, a poznacie tę tajną technikę.
Kto może nosić gorset
Jeżeli zależy Ci na poprawieniu sylwetki, chcesz zakryć oponkę na brzuchu i mieć talię klepsydry, to gorset jest dla Ciebie. Wspiera on także kręgosłup i sprawia, że wyglądamy idealnie w obcisłych ubraniach. Tego ostatniego w większości przypadków bez gorsetu byśmy nigdy nie osiągnęły. Noszenie gorsetu (oczywiście nie ciągle) wpływa też na poprawienie efektów ćwiczeń, w których angażujemy mięśnie brzucha i talię. Okazuje się też, że ta część garderoby jest dosłownie zbawienna dla osób, które zmagają się z otyłością. Dlaczego? Ściśniecie się nimi ogranicza łaknienie, dzięki czemu osoby te jedzą mniej. Pamiętaj jednak, że dieta gorsetowa nie jest niczym dobrym (zwłaszcza, gdy jesteś szczupła).
Nie każdy może je nosić. Przeciwskazania to:
- refluks żołądka,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- problemy z krążeniem krwi,
- ciąża,
- miesiączka.
Rodzaje gorsetów
Wymienić można kilka podstawowych rodzajów gorsetów. Są to:
- overbust – górna krawędź gorsetu kończy się tuż nad biustem. Przyjmować może różne kształty, ale najczęściej spotykany jest taki, który przypomina serduszko. Znaleźć można też gorsety, które kończą się linią prostą. Gorset overbust przypomina trochę bluzkę bez ramiączek. Jest jednak bardziej sztywny od niej i ma właściwości modelujące. Wyróżnić możemy modele długie (obejmują biodra i cały brzuch) oraz modele krótkie (kończą się nad pępkiem),
- midbust – sięgają połowy piersi,
- underbust – jak sama nazwa wskazuje, nosi się je pod biustem. Dzięki niemu możesz uzyskać chociaż na chwilę idealny kształt klepsydry. Spłaszcza on brzuch i unosi piersi, dzięki czemu wydają się bardziej jędrne,
- modelujący klasyczny – można go zakładać na ubranie, bo jest ładny i ozdobny,
- modelujący bieliźniany,
- treningowe.
Jak dobrać gorset
Potrzebujesz tylko jednej rzeczy. Do dokonania pomiaru będziesz musiała użyć… miary krawieckiej lub centymetrówki. Nią zmierzysz kilka strategicznych punktów na ciele. Są nimi obwody:
- pod biustem,
- talii – najważniejszy punkt, gorset powinien być o 5-10 cm węższy (mowa o tym maksymalnie zaszunurowanym), mierzymy w najwęższym miejscu,
- bioder – centymetr połóż na linii górnej krawędzi kości biodrowych.
Można również zmierzyć długość tułowia, czyli odległość od linii pod biustem do początku uda. Dzięki temu sprawdzisz, czy gorset nie będzie przeszkadzał i wbijał się w nogę przy siedzeniu.
Jeżeli już znamy nasze wymiary, należy przejść do kolejnej części. Od liczby, która wyszła Ci w przypadku talii odejmij 10 cm (zależy od wyprofilowania). Przed Tobą kolejny krok. Zamienić trzeba centymetry na cale. Jest wiele stron internetowych, które to umożliwiają. Kiedy już wiemy, ile wynosi obwód talii w calach, wybieramy rozmiar. Zobrazujmy to:
Obwód talii – 60 cm
Gorset – 60 cm – 10cm = 50 cm = 19”
Dobieranie gorsetu wydaje się nie być skomplikowane. Jeżeli masz problem z pomiarami, poproś kogoś, kto mógłby Ci pomóc. Pamiętaj, że jeżeli jest taka możliwość, dokonaj przymiarki w punkcie.