Idealny stół do posiłków

0
850
stolik
pexels.com

Jadalnia to centrum domu. W niej przyjmujemy gości i zasiadamy do wspólnych obiadów z rodziną. Dlatego też musimy wybrać idealny stół do posiłków. Jak to zrobić?

Stół do posiłków w jadalni

W jadalni nie tylko krzesła są ważne (tutaj pisaliśmy o różnych rodzajach krzeseł). Istotne jest to, jaki stół dobierzemy. To powinniśmy zrobić najpierw, gdyż do niego dostosowujemy dodatki, które będą nam potrzebne. Wokół tego stołu wiele się toczy. Służy nam do pracy, nauki oraz do spożywania posiłków. Taki mebel jest wielofunkcyjny. Przy nim siadamy i rozmawiamy z domownikami. Można uznać je za takie centrum spotkań rodzinnych. Dlatego też powinien być idealny dobrany nie tylko do liczby domowników, ale i do innych ważnych aspektów. Bardzo ważne są również fakty związane z:

  • wymiarami pokoju,
  • wyglądem i rodzajem pomieszczenia,
  • organizowaniem imprez i przyjęć,
  • zastosowaniem.

Jaki powinien być stół do spożywania posiłków

W przypadku wyboru stołu nie tylko jego wygląd jest ważny. To, że ma wyglądać ładnie, schludnie i klasycznie jest jedną stroną medalu. Bardzo istotne zdają się być również takie cechy, jak: trwałość i funkcjonalność. Nie chcemy mebla, który po kilku użyciach się całkowicie zniszczy lub połamie. Dlatego też trzeba patrzeć na materiał, z jakiego stół jest wykonany. Bardzo ważna jest również wygoda. Stół jadalniany powinien zapewniać nam poczucie komfortu podczas pracy i spożywania posiłków. Dlatego też do jego wysokości i wielkości należy dostosować odpowiednie krzesła.

mebel
pexels.com

Zwróć również uwagę na wymiary stołu. Jeżeli Twoja jadalnia jest połączona z salonem lub kuchnią, bądź jest małym pomieszczeniem, to nie szalej z wielkością. Lepiej jest wybrać mniejszy mebel, który będzie można potem rozłożyć. Pamiętaj też, by jego wymiary dostosować do liczby domowników i potencjalnych gości. Nikt nie lubi się „kisić”.

Jak wybrać idealny stół jadalniany – wielkość i kształt

Dobry stół nie przeszkadza w przechadzaniu się wokół niego. Co to znaczy? Powinnaś zostawić około metra wolnego miejsca między stołem a ścianą lub innymi elementami. Niestety, niektóre pomieszczenia są zbyt małe na takie rozwiązanie. Dlatego też w tym przypadku można odsuwać stół podczas posiłków w takim stopniu, w jakim jest to możliwe. Najważniejsze jednak, by było dużo miejsca między kuchnią a stołem.

Kształt jest również istotny. Jego wybór zależy od kilku czynników:

  • twoich własnych upodobań – to, że wolisz okrągłe, kwadratowe czy prostokątne ma tutaj duże znaczenie, lepiej wybrać taki, który wydaje nam się najlepszy
  • wielkości pomieszczenia – stoły na bazie koła zajmują dużo mniej miejsca,
  • rodzaju pokoju – tutaj wszystko zależy od tego, jak pomieszczenie wygląda. W niektórych przypadkach bardziej pasuje stół okrągły, w innych kwadratowy,
  • jego szerokości – jeżeli nie możemy sobie pozwolić na szeroki mebel, wybierzmy długą i wąską ławę, którą da się rozłożyć.

Wybierając stoły kwadratowe lub prostokątne możemy bezpiecznie wprowadzić do jadalni dzieci. Nie posiadają one ostrych kantów, więc krzywda nikomu się nie stanie.

Jak wybrać idealny stół do posiłków – materiał

Pamiętaj, że dobry stół musi być zbudowany z dobrego materiału. Zazwyczaj wybieramy te z solidnego drewna. One są najlepsze i najbardziej stabilne. Tutaj wiele zależy od rodzaju drewna, z  jakiego został wykonany mebel. Niektóre są bardzo trwałe, inne bardzo szybko się niszczą. Do tych pierwszych zaliczamy buk, dąb oraz mahoń. Pielęgnacja jest bardzo trudna i wymaga użycia specjalnych środków. Cena sięga do nawet kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Jednakże, jeżeli nie każdy dysponuje takim funduszem.

stolik
pexels.com

Jeżeli nie chcesz drewnianego stołu, to możesz wybrać też inne. Wybór jest ogromny. Rynek oferuje nam wiele rodzajów tego umeblowania. Ciekawe są stoły drewnopodobne, które również są trwałe, ale i dużo tańsze. Ponadto można je pomalować farbą.

Ciekawe są również meble wykonane z aluminium. One zdobywają coraz większą popularność. Im też warto się przyjrzeć i je dobrze sprawdzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here