Idealny pokój dla nastolatka

0
958
pokój
pexels.com

Urządzenie pokoju młodej osoby może być problematyczne. Musimy w nim znaleźć miejsce do nauki, snu i hobby. Połączenie tych trzech aspektów bywa trudne, ale nie niemożliwe. Jak zaaranżować idealny pokój dla nastolatka?

Idealny pokój dla nastolatka

Urządzanie pokoju dla nastolatków wymaga od nas pewnego rodzaju skupienia. Takie miejsce musi spełniać bardzo dużo funkcji. Jednocześnie też powinno ono dobrze wpływać na samopoczucie młodego człowieka. To, gdzie dziecko śpi, uczy się i realizuje ma bardzo duże znaczenie dla jego rozwoju i nauki. Pomieszczenie to musi zepewnić zarówno dobry sen i relaks, ale i możliwość odrabiania lekcji z pełnym skupieniem. W pokoju nie powinno być żadnych czynników dystrakcyjnych. Sami nie lubimy, gdy coś nas rozprasza. Dlaczego więc dziecko ma się z nimi zmagać?

Pamiętaj, że oprócz tego, że pokój ma być użyteczny i funkcjonalny, musi pełnić funkcję azylu. W tym przypadku bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na gust dziecka. Jeżeli istnieje idealna recepta na pokój, to brzmi ona tak: połącz praktycyzm z kreatywnością, a szybko zobaczysz wspaniałe efekty. Nie zapominajcie o tym, że to kompromis jest tutaj najważniejszy. Ty zadbaj o zorganizowanie odpowiedniego miejsca i meble, Twoja latorośl zaś niech zajmie się kwestiami związanymi z wyglądem pokoju.

Jak pogodzić wizję rodziców i dzieci

meble w pokoju
pixabay.com

Dzieci, zwłaszcza nastolatki, mają bardzo ciekawy gust. Widać to w przypadku wybierania koloru ścian. Okres nastoletni to okres buntu, więc bardzo wiele dzieciaków chce, by ich tapety były barwy czarnej. Tutaj da się wypracować kompromis. Zaproponuj synowi lub córce, że w jego pokoju mogą znaleźć się elementy w tym kolorze. Całe czarne ściany mogą przeszkadzać i w śnie, i w nauce. Ważne jest, by młodzieniec czuł się dobrze i miał pewność, że pokój pasuje do jego osobowości. Tutaj możesz zdecydować się na ekstrawaganckie dodatki, które będą idealnie pasowały do charakteru dziecka.

Problem może też pojawić się w kwestii wyboru mebli. Tutaj konieczne będzie przegadanie tematu i wyjaśnienie, dlaczego odpowiedni ich rodzaj oraz fason sprzyja nauce i dobremu wypoczynkowi. Powinny też pasować do reszty wystroju. Możesz poprosić dziecko, by wybrało pościel do łóżka lub kolor przewodni biurka i szafy.

Wielofunkcyjny pokój dla nastolatka

Dobrze zorganizowany pokój dla nastolatka powinien mieć trzy strategiczne miejsca. Pierwsze, które obejmuje aspekty związane ze snem i relaksem. Drugie, w którym młody człowiek ma się uczyć i realizować. Trzecie, gdzie dziecko może się bawić i angażować w swoje hobby. To, jak urządzisz te miejsca zależy nie tylko od Ciebie, ale i od charakter nastolatki oraz jego hobby. Jednocześnie owy pokój powinien być przystosowany do przyjmowania gości. Do młodego człowieka bardzo często przychodzą jego znajomi i chcą odrobinę prywatności. Odpowiednio zorganizowane pomieszczenie powinno temu dopomóc. Dobrze więc, by oprócz łóżka w pokoju pojawiły się krzesła lub pufy, na których wszyscy będą mogli siadać. Może ten pompowany rodzaj będzie odpowiedni?

W dobrym guście będzie postawienie małego stolika i szafki nocnej obok łóżka. Na nim można położyć lamkę lub budzik. Takie udogodnienia bardzo często pomagają w wykonywaniu codziennych obowiązków.

pomieszczenie
pixabay.com

Umeblowanie pokoju

Bardzo ważną kwestią związaną z aranżowaniem pokoju jest wybór mebli. Zajmijmy się najpierw łóżkiem. Jeżeli pomieszczenie jest duże, możesz wybrać większe łóżko, którego nie trzeba składać. W przypadku, gdy tego miejsca brakuje, zdecyduj się na rozkładaną sofę. Można powiedzieć, że to opcja 2 w 1. W nocy idealne miejsce do spania, zaś w dzień do siedzenia i odpoczynku.

W pokoju nastolatka nie może zabraknąć biurka do nauki i specjalnie dostosowanego do tego krzesła. Oprócz nich w pomieszczeniu powinny znaleźć się też szafy i regały, na których młody człowiek poukłada wszystkie swoje rzeczy. Musi mieć szafkę lub półkę na książki oraz przedmioty związane ze swoim hobby.

Jeżeli macie zwierzątko, zorganizuj pokój tak, by ono miało swój mały kącik. Nie zapomnij o kuwecie i miskach z karmami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here