Podcast i blog dla rodziców małych dzieci - jejmosc.pl

Żyj w zdrowiu, dbaj o rozwój swojego dziecka i nieustannie pobudzaj swoją ciekawość świata.
jak być dobrą mamą
Macierzyństwo

Jak być dobrą mamą? Najważniejsze zasady macierzyństwa

Nikt mi nie powiedział, że to (bycie mamą) będzie tak trudne. To zabiera mi mnóstwo energii, ale to kocham. Naprawdę cieszę się każdym momentem. I choć to nie jest tak idylliczne jak wszyscy ci mówili, nie jest też tak straszne, jak ostrzegali.

Shakira

Jak być dobrą mamą?

Na jednej z grup dla mam jedna z nich zadała pytanie:

Mam 5  tygodniowe dziecko, w sobotę chcę pojechać na łódki z mężem, a maluch zostaje z babcią. Zrobię im oczywiście zapas mojego mleka. Moje pytanie jednak brzmi, czy moje cycki dadzą radę? Powinnam wziąć laktator i wylewać mleko, czy jak?

Moim zdaniem pytanie jak każde inne, ale dla wielu chyba nie. Zaczęło się bowiem lamentowanie świętych matek polek o tym jak tak można 5 tygodniowe dziecko zostawić?! Jaka to odwagą musi cechować pytającą. Gdy któraś już zdecydowała się odpowiedzieć na pytanie to odpowiadała na takie, które nie padło, bo pisała o tym, że ma już teraz zacząć ściągać mleko i zamrażać (tak, tak odpowiadanie na faktyczne pytanie to bardzo rzadka umiejętność w dzisiejszych czasach). Przecież dziewczyna pisała, że dziecko będzie mieć zapas zamrożonego mleka, a jej pytanie dotyczyło tego, co ma zrobić z mlekiem wyprodukowanym w sobotę w jej cyckach, gdy maluszka nie będzie pod ręką.

Generalnie jest całkiem prawdopodobne, że ja też miałabym problem z zostawieniem 5 tygodniowego dziecka pod opieką mojej mamy, ale nie zamierzam oceniać mamusi, która zostawi swoją pociechę pod okiem zaufanej osoby (która przecież ją wychowała), żeby się zrelaksować, bo czuję, że już nie daje rady. Czy nie jest to lepsze wyjście niż biczowanie samej siebie i udawanie robota, który wszystko robi sam i nigdy nie jest zmęczony, załamany? Trochę już o tym babskim ocenianiu pisałam w tekście: Matka matce wilkiem

Zmęczona codziennością…

Nie wiem jak to było u Was, ale ja największe zmęczenie odczuwałam na początku mojego wspólnego życia z Marceliną. Pierwsze 6 tygodni to czas, kiedy najchętniej zrobiłabym sobie dzień wolnego od karmienia, od przewijania, od oddychania najlepiej 😉 I trochę zazdroszczę tej pytającej, że mogła zostawić maleństwo mamie i pojechać sobie z mężem na łódki. Największym zaskoczeniem było dla mnie jednak to, że w odpowiedzi na jej pytanie niektóre matki pisały, że np. ich dziecko ma 2 lata i nigdy nie zostawało dłużej niż 4 godziny bez mamusi… <SZOK> Dla mnie jest to nieprawdopodobne! Do tego stopnia, że aż zastanawiam się, czy to nie jest jakaś ściema… Kolejne zastanowienia: a ojciec to gdzie jest? czy to dobrze dla dziecka? Kiedy opuszczam moją młodą na parę godzin to też strasznie tęsknię, ale zdaję sobie sprawę, żeby jedyną drogą do tego, żeby tatuś docenił wysiłki mamusi jest podjęcie przez niego tych samych wysiłków 😉

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Jak być dobrą mamą – najważniejsze zasady szczęśliwego macierzyństwa

Od raz zaznaczam, że są to moje najważniejsze zasady:

  1. nie oceniaj innych matek (wykluczam patologię) – są takie sytuacje, w których matka musi zareagować na poczynania innej matki, co jest bardzo trudne i smutne,
  2. pozwól innym zająć się Twoim dzieckiem – nie musisz wszystkiego robić sama z uśmiechem na ustach, serio dziewczyno! Przeszłaś ciążę, poród, połóg niech teraz inni Cię nieco wyręczą! A co tam! Czy dziecku coś się stanie, gdy to tata da mu obiadek, a mama wybierze się do fryzjera i wróci piękna, zadowolona, stęskniona i zobaczy najpiękniejszy uśmiech? Uśmiech dziecka, które raduje się, że oto najwspanialsza mamusia jest znów z nim?

Jak być dobrą mamą – wrzuć na luz

Może po przeczytaniu tego tekstu jesteś oburzona, może myślisz, że jestem wyrodną matką, może masz ochotę zadzwonić do MOPRu, ale spróbuj przez tydzień lub dwa praktykować filozofię wrzucania na luz, oddaj czasem ster mężowi, a sama oddaj się czemuś, co przynosi Ci satysfakcję. Moim zdaniem to tylko dobrze wpłynie na Twoje relacje z mężem i dzieckiem.

Close

autoresponder system powered by FreshMail
 

autoresponder system powered by FreshMail
 

autoresponder system powered by FreshMail